Drone ile uçmak oldukça heyecanlı ve eğlencelidir, fakat göründüğü kadar kolay değildir. İlk uçuşunuzdan önce, kendinizin ve başkalarının güvenliğinden ödün vermeden en iyi görüntü ve videoyu güvenli ve etkili bir şekilde almayı öğrenin.

Bir hobi olarak uçuyorsanız , havaya drone atmadan önce özel bir eğitim veya sertifikasyona ihtiyacınız yoktur . Ancak bu, yeni quadcopter’inizi kutudan çıkarmanız ve hemen uçmaya başlamanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, kendinizin ve başkalarının güvenliğinden ödün vermeden, en iyi görüntü ve videoyu elde etmek için güvenli ve etkili bir şekilde kullanmayı öğrenin.

Kuralları Öğrenin

Türkiye’de eğlenmek için bir drone uçurmak istiyorsanız bunun için bir ehliyet almak zorunda olmasanız da, yine de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ne kayıt olmalısınız. Kayıt ve Ehliyet Şartları ticari kullanımlar için drone ağırlığı gibi bazı şartlara bağlanmıştır ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinden bu şartlar ile ilgili erişim ve bilgi alma mümkündür.

İzlenecek gökyüzünün bazı çok temel kuralları vardır – üzerinde ayrıntılı olarak ele alan ayrı makalelere ve videolara internet üzerinden erişim mümkündür. Ancak temel bilgiler basittir: Uçağınızı havaalanından en az 8 kilometre uzakta tutun, 120 metre yükseklikte veya altında tutun, insan kalabalığında uçmaktan kaçının ve drone u görsel görüş alanı içinde tutun.

Uçağınızı Öğrenin

Muhtemelen bir quadcopter (drone) için birkaç yüz dolar (veya daha fazla) harcamadan önce biraz araştırma yaptınız. Ancak, dronunuzun ne yapabileceğinden emin değilseniz, bunu çözmenin zamanı geldi.

En yeni üst düzey modeller, faydalı güvenlik özellikleri ile doludur, ancak ne yaptıklarını ve bunlardan yararlanmak için nasıl çalıştıklarını anlamanız gerekir. Engellerden kaçınmak için en önemli unsur olan sensörler birçok dronun elinde var, ancak amatör kullanıcıların kullanacağı ucuz maliyetli dronelarda bu özellik mevcut olmayabilir. 

Ayrıca otomatik eve dönüş fonksiyonunun nasıl çalıştığını da anlamalısınız. GPS’li her drone, kontrol sinyalinin kaybolması veya talep edilmesi durumunda kalkış noktasına geri dönecektir. Genelde iç hat uçuşu için bir yükseklik ayarlayabilirsiniz. Bu, özellikle ağaçlar veya diğer alçak irtifa engelleri olan bir bölgeye uçuyorsanız, kritik öneme sahiptir  drone’un otomatik geri dönüşten önce güvenli bir yüksekliğe çıkacağından emin olmak isteyeceksiniz.

Eve dönüş komutunun yerini, uzaktan kumandanızın uzaktan kumandasında fiziksel bir düğme olup olmadığını yakından bilmelisiniz. kontrol,veya uygulamada ayarları yapan bir simge. Ayrıca, uzaktan kumandanızın bir düğmeye basarak durup durması için bir Duraklat düğmesi olup olmadığını da görmelisiniz.

Kontrollere ek olarak, dronunuzun tam bir pil şarjıyla ne kadar süre uçabileceğinin farkında olmalısınız. Uygulamada genellikle pil ömrünün ekran göstergeleri vardır ve bu, uçuşları planlamanıza yardımcı olacaktır. Tüketici modellerinin çoğu, tam olarak şarj edilmiş bir bataryayla 20 ila 30 dakika uçuyor.

Ayrıca, drone cihazınızın kontrol uygulamasının telemetri verilerini nerede gösterdiğini not etmek isteyeceksiniz. Tipik olarak, kameradaki canlı yayına ek olarak, bir dünya haritası üzerinde gerçek zamanlı bir hava hızı, rakım, yön ve konum beslemesi elde edersiniz. Uçarken bu bilgiyi tanımak ve işlemek önemlidir.